ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රිඩාවේ විශිෂ්ඨයන් අතරට අපේ කෙනෙකුත්

Sports News

ඉන්දියාවට එරෙහිව කොළඹ පී සාරා ඕවල් හි පැවති ටෙස්ට් තරගයෙන් පසුව කුමාර් සංගක්කාර ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් පිටියට පිවිසියේය. ඔහු ක්‍රීඩා ඉතිහාසයේ ශ්‍රේෂ්ඨතම පිතිකරුවෙකු ලෙස හදුන්වයි. කුමාර් සන්ගක්කාර 2007 දී බංග්ලාදේශයට එරෙහිව අඛණ්ඩව ඉනිමකදී සංගක්කාර 200 සහ 222 ක් රැස් කළේය. අඛණ්ඩව ටෙස්ට් ඉනිමේදී ද්විත්ව ශතක රැස් කළ පිතිකරුවන් පස් දෙනාගෙන් එක් අයෙකි. අනෙක් අය වන්නේ වොලී හැමන්ඩ් (1928 සහ 1933 දී දෙවරක්), බ්‍රැඩ්මන් (1934), විනෝද් කම්බ්ලි (1993) සහ මයිකල් ක්ලාක් (2012) ය. කිසිදු පිතිකරුවෙකු ටෙස්ට් හෝ පළමු පන්තියේ ක්‍රිකට් ඉනිම තුනකදී ද්විත්ව ශතක තුනක් රැස් කර නොමැත.

සන්ගක්කාර මහේල ජයවර්ධන සමඟ 624 ට අමතරව 2004 මැයි මාසයේදී බුලවායෝ හි සිම්බාබ්වේට එරෙහිව මර්වන් අටපට්ටු සමඟ 438 ක් එක් කළේය. ඔහු ලකුණු 400 ටෙස්ට් තරග දෙකකට සම්බන්ධ වූ පිතිකරුවන් තිදෙනාගෙන් කෙනෙකි. අනෙක් දෙදෙනා බ්‍රැඩ්මන් සහ ජයවර්ධන ය. ටෙස්ට් තරගයක පළමු ඉනිමේදී සංගක්කාරගේ වැඩිම ලකුණු සංඛ්‍යාව 319 කි දෙවන ඉනිමේදී එය 287 ක්, තෙවැනි ස්ථානයේ 211 ක් ටෙස්ට් තරගවලදී ඉනිම හතරෙන් අවම වශයෙන් එක් 150 ක් වත් ඔහු සතුව ඇත. ඔහු එවැනි දස්කම් දැක්වූ හත්වන පිතිකරුවා පමණක් වන අතර අනෙක් අය ගවස්කාර්, බ්‍රැඩ්මන්, ආතර් මොරිස්, ගෝර්ඩන් ග්‍රීනීජ්, ග්‍රේම් ස්මිත් සහ යුනිස් ඛාන් ය. ගවස්කාර් ඉනිම හතරේම ද්විත්ව ශතක ලබා ගත් එකම පිතිකරුවා වේ.

ලෝඩ්ස් හි අඛණ්ඩව ටෙස්ට් ඉනිම දෙකකදී ජෝ රූට් ඕස්ට්‍රේලියාවට එරෙහිව 180 ක් සහ ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහිව නොදැවී 200 ක් රැස් කළ අතර එමඟින් ලෝඩ්ස් හිදී අඛණ්ඩව ඉනිමකදී ලකුණු 150 ට වඩා ලකුණු 2 ක් ලබා ගත් ක්‍රීඩාවේ ඉතිහාසයේ පළමු ක්‍රීඩකයා බවට පත්විය. ලෝඩ්ස් හි ජෝ රූට්ගේ ටෙස්ට් ඉනිමේදී ඔහු අළු බඳුන 2013 දී ඕස්ට්‍රේලියාවට එරෙහිව ලකුණු 180 ක් රැස් කළේය. මේ සමඟ ඔහු ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේදී විශිෂ්ට දස්කම් දැක්වීය. ඔහු ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ මක්කම ලෙස හැඳින්වෙන ලෝඩ්ස් හි දී ලකුණු 150 ට වඩා අඛණ්ඩව දෙවතාවක් රැස් කළ ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ ඉතිහාසයේ පළමු ක්‍රීඩකයා බවට පත්විය.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *