ලොව මෙතෙක් බිහිවූ හොදම පිතිකරුවන් 10 අතරට ලන්කාවේ කෙනෙකුත්.

Sports News

18 වන සියවසේ ක්‍රිකට් ආරම්භයේ සිටම ක්‍රිකට් ක්‍රිඩාව ලොව පුරා ඉතා වේගයෙන් ප්‍රචලිතව ඇත. සියවස් ගණනාවකටත් වඩා නොනැසී පවතින ක්‍රීඩාවක් ලෙස ක්‍රිකට් ක්‍රිඩාව හැදින්වීමට පුළුවන. එමෙන්ම යම් ක්‍රිඩාවකට රසිකයන් හෙවත් අනුගාමිකයින් කොන්දේසි විරහිතව ආකර්ෂණය කර ගැනීමට විශේෂ ලක්‍ෂණයක් තිබිය යුතුය. ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ එවැනි එක් අංගයක් වන්නේ පිතිකරණ ශිල්පයයි. පසුගිය සියවසේ ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ බොහෝ දේ වෙනස් වී තිබුනත් පිතිකරුවන් බොහෝ දුරට ක්‍රීඩාවේ දිදුලන තරු බවට පත්ව ඇත.

ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ මෙතෙක් සිටි විශිෂ්ඨතම පිතිකරුවන් 10 දෙනාගේ ලැයිස්තුව මෙන්න.

1. ශ්‍රීමත් ඩොනල්ඩ් බ්‍රැඩ්මන්

ඕස්ට්‍රේලියානු ක්‍රිකට් ඉතිහාසයේ ස්ථානයක් අත්පත් කරගෙන ඇත්තේ එංගලන්තය සමඟ ක්‍රීඩාව ක්‍රීඩා කළ පළමු ජාතීන්ගෙන් එක් ජාතියක් ලෙස ය. ශ්‍රීමත් ඩොනල්ඩ් බ්‍රැඩ්මන්ගේ යුගයේ ඕස්ට්‍රේලියානු ක්‍රිකට් වඩාත් සතුටුදායක විය. ඔහු ලොව පුරා පිතිකරුවන්ගේ මිණුම් ලකුණ තබා තිබූ අතර ඔහු සෑම විටම ශ්‍රේෂ්ඨයෙකු ලෙස සැලකේ. වසර 20 ක වෘත්තීය දිවිය 1928 සහ 1948 අතර කාලය තුළ දිව ගියේය. ඕස්ට්‍රේලියානු පිතිකරණ අනුපිළිවෙල සිය දක්ෂතාවයෙන් ඉංජිනේරුකරණය කළ ප්‍රධානියා ඔහුය.

දකුණත් පිතිකරුවෙකු වූ මොහු ටෙස්ට් තරඟ 52 කට ක්‍රීඩා කළ අතර එහිදී පෙර නොවූ විරූ ලෙස 99.94 ක සාමාන්‍යයක් සහිතව ඔහු ලකුණු 6996 ක් ලබා ගත්තේය. අවාසනාවන්ත ලෙස ඔහුගේ අවසන් තරඟයේදී රන් තාරාවෙකු ලෙස දැවී ගිය අතර එමඟින් ඔහුට ලකුණු 100 ක සාමාන්‍ය සාමාන්‍යයක් ලබා ගැනීමට නොහැකි විය. එම නිසා ඔහුගේ ජයග්‍රහණයන් ලේඛනාරක්‍ෂක තුළ සදාකාලිකවම පවතී.

2. සචින් තෙන්ඩුල්කාර්

3. විරාට් කෝලි

4. කුමාර් සංගක්කාර

5. රිකී පොන්ටිං

6. බ්‍රයන් ලාරා

7. ශ්‍රීමත් විවියන් රිචඩ්ස්

8. වොලි හැමන්ඩ්

9. ජැක් හොබ්ස්

10. සුනිල් ගවස්කාර්

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *