21 වන ශතවර්ෂයේ ලොව බිහිවූ හොදම පිතිකරුවන් තිදෙනා අතරට ලංකාවෙන් කෙනෙක් – සම්පූර්ණ විස්තරය

Sports News

#3. ඒ.බී ඩිවිලියර්ස්

ටෙනිස්, පිහිනුම්, ගොල්ෆ් සහ රගර් ක්‍රීඩාවල ශූරයෙකු වන ඒ.බී ඩිවිලියර්ස් 21 වන සියවසේ බිහිවූ හොදම පිතිකරුවන්ගෙන් කෙනෙක් ලෙස නම් කොට ඇත. ඔහුගේ බහු-ක්‍රීඩා පසුබිම ඒකාබද්ධ කරන අද්විතීය තාක්‍ෂණයකට හිමිකම් කියන ඩිවිලියර්ස් 2004 දෙසැම්බරයේදී සිදු වූ මංගල තරග ආරම්භයේ සිටම සිය දක්ෂතා අතරට පැමිණියේය.

ඔහු සිය පළමු ශතකය වාර්තා කළේ සෙන්චූරියන් හිදී එංගලන්තයට එරෙහිව ලකුණු 109 ලෙසිනි. 2005 දී බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් කණ්ඩායමට එරෙහිව සිය දෙවන ශතකය වාර්ථා කළේය. 2006-07 කාලය තුළදී ඩිවිලියර්ස් තවත් ශතකයක් සමඟ වින්ඩීස්ට එරෙහිව සහ දකුණු අප්‍රිකාවේ ඉන්දියාවට එරෙහිව මංගල ද්විත්ව ශතකය වාර්තා කළේය.

එතැන් සිට එය ආපසු හැරී බැලීමක් නොවීය. එංගලන්තයේ සහ ඕස්ට්‍රේලියාවේදී ශතක වාර්තා කර ජයග්‍රාහී ජයග්‍රහණ ලබා දුන් අතර 2010 දී පාකිස්තානයට එරෙහිව ලකුණු 278 ක ඉහළ ලකුණු ප්‍රමාණයක් ලබාගත්තේය. 2013 දී ලොව අංක එකේ පිතිකරු ශ්‍රේණිගත කිරීම ප්‍රදානය කරන ලදි.

#2. විරාට් කෝලි

දැනට ක්‍රිකට් ක්‍රීඩා කරන පිතිකරුවන්ගෙන් හොදම පිතිකරුවෙකි. ලකුණු මැශිමක් වැනි කෝලිගේ වාර්තා විශ්වාස කල නොහැකි තරම් විශිශ්ට වේ. එක්දින , විස්සයි විස්ස හා ටෙස්ට් තරගවල ලකුණු 50 ට වැඩි පිතිකරණ සාමාන්‍යක් ඇති කෝලිගේ එක්දින සාමාන්‍ය 59 කි. ටෙස්ට් හා එක්දින ශතක 70 ක් මේ වන විට කෝලි රැස්කල ඇති අතර , එක්දින ශතක 43 ක් ඔහු සතුය.

තවමත් 32 වන වියේ පසුවන කෝලි ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවෙන් සමුගන්නා විට කාටවත් ලන්විය නොහැකි තරම් ලකුණු රැස්කරන්නට ඉඩ ඇත. ඉතා ඉහල තාක්ශණයක් ඇති කෝලිගේ ඩ්‍රයිව් පහරවල් වල ඇති කල් මැනීම ලොව ඉහලම ගණයේ එකකි. ක්‍රිකට් වෙනුවෙන් අති විශාල කැපවීමක් කරන කෝලි කවදාවත් තමන්ගේ පුහුණුවීම් මග නොහරින අයෙකි. ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවෙන් සමුගන්නා තුරු සිය ශාරීරික යෝග්‍යතාවය පවත්වා ගත යුතු නිසා සමුගන්නා තුරු කෝලි මත්පැන් පානය නොකරයි. ක්‍රිකට් වෙනුවෙන් විශාල කැපකිරීමක් කරනු ලබන කෝලි පුහුණුව හා කැපවීම නිසා අති විශිශ්ටයෙකු වූ අයෙකි. එමෙන්ම අනෙක් ක්‍රීඩකයින් හට ඔහු ආදර්ශයකි.

#1. කුමාර් සන්ගක්කාර

කුමාර සංගක්කාර ගතහොත් තෙන්ඩුල්කාර්, ලාරා, පොන්ටින් සහ කාලිස් වැනි මට්ටමින් පිළිගැනීමට ලක් වූයේ මෑත කාලයේ දී ය. දක්ෂ කඩුලු රකින්නෙකු සහ පිතිකරුවෙකු ලෙස ටෙස්ට් දිවියක් ආරම්භ කරමින් හැඩකාර වමත් පිතිකරු වර්තමාන ක්‍රිකට් ලෝකයේ වැඩියෙන්ම කතාබහට ලක්වෙන චරිතයකි. සංගක්කාරගේ සාමාන්‍යය 40.48 කි. විශේෂඥ පිතිකරුවෙකු වශයෙන් කුමාර්ගේ 68.82 ට වඩා වැඩි සාමාන්‍යයක් ඇත්තේ දොන් බ්‍රැඩ්මන් (99.94) ට පමණි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *