ක්‍රිකට් ක්‍රිඩාවේ සිදුවූ හදවත් බිඳ දැමූ වැරදි 5 ක් – සම්පූර්ණ විස්තරය

Sports News

ක්‍රිකට් ක්‍රිඩාවේ සෑම අවස්ථාවකම පන්දුරැකීම ක්‍රීඩාවේදී ඉතා වැදගත් වේ. මෙම ලිපියෙන් අපි ක්‍රිකට් ඉතිහාසයේ සිදුවූ හදවත් කම්පාවට පත්කරන වැරදි 5 ක් ගැන සලකා බලමු.

#1. තිසර පෙරේරාගේ උඩ පන්දුව.

තිසර පෙරේරා පහසු උඩ පන්දුව අල්ලා ගත්තා නම් රෝහිත් ෂර්මා ලකුණු 4 ක් තුළ දැවී යාමට ඉඩ තිබුණි. ඔහු කඩුල්ල පහලට පැමිණ හයේ පහරක් එල්ල කිරීමට උත්සාහ කළ නමුත් පන්දුව පෙරේරා වෙත පහසු උඩ පන්දුවක් ලෙස පතිත විය. නමුත් එය අල්ලා ගැනීමට නොහැකි විය. රෝහිත් ෂර්මා ලකුණු 264 ක් රැස් කළ අතර ඔහු ලෝක වාර්තාව බිඳ දැමීය.

#2. අශ්වින්ගේ නො- බෝල් පන්දුව.

දඟ පන්දු යවන්නන් සාමාන්‍යයෙන් පන්දු යැවීමේදී වේගය අඩු නොකරන්නේ මන්දගාමී හා කෙටි දිවීම හේතුවෙන්. එබැවින් මාලන් සැමුවෙල්ස්ට පන්දු යැවීමේදී පැහැදිලිවම පන්දුව ඉක්මවා යාම ඉන්දියාවේ ප්‍රමුඛතම දඟ පන්දු යවන්නා වූ අශ්වින් වෙනුවෙන් වූ පුදුම සහගත වරදකි.
විනිසුරුවරයා ‘නො-බෝල්’ සංඥා කළ අතර එයින් අදහස් කළේ පන්දු යැවීමේදී දැවී ගිය සැමුවෙල්ස්ට තවත් අවස්ථාවක් ලැබුණු බවයි. ලැබුණු අවස්ථාවෙන් සැමුවෙල් පහර දීමෙන් ඉන්දියාව T20 ලෝක කුසලාන අවසන් තරඟයෙන් ඉවත් වීමට සිදුවිය.

#3. ගිබ්ස් උඩපන්දුව අතහැර දැමීම.

ලෝක කුසලානයේදී ඕස්ට්‍රේලියාව දකුණු අප්‍රිකාව මුණගැසුණේ ජයග්‍රහණය අත්‍යවශ්‍ය මොහොතකය. පාකිස්තානය සහ නවසීලන්තය සමඟ පැවති ඔවුන්ගේ පෙර තරඟ දෙක පරාජයට පත් වූ ඔවුන්ට සුපිරි හය දක්වා ඉදිරියට පැමිණියේය.ස්ටීව් වෝ පන්දුවට පහර දෙන විට ඕස්ට්‍රේලියාව ලකුණු 48-3 ක් ලෙස සිටියේය. ඔහු ගිබ්ස් වෙත පන්දුවක් යොමු කළේය. ගිබ්ස් පන්දුව අල්ලා ගත් අතර සැමරීමට තිබූ දැඩි උනන්දුව නිසා පන්දුව අතහැරියේය. ඔහුන් ලකුණු 120 ක් ලබා ඕස්ට්‍රේලියාව ජයග්‍රහණය කරා ගෙන ගියේය.

#4. අලුබදුන තරගාවලියේදී එන්ගලන්තයට රිවිව් අවස්ථාව ගිලිහීම.

මෙම අවස්ථාව පැමිණෙන්නේ ක්‍රීඩා ඉතිහාසයේ ශ්‍රේෂ්ඨතම ටෙස්ට් තරඟයකින්. බෙන් ස්ටොක්ස් ඔහුගේ තරග දක්ෂතාවයෙන් ලොව පුරා ක්‍රිකට් ලෝලීන්ගේ සිත් තුළ ඔහුගේ නම සටහන් කළේය. ඕස්ට්‍රේලියාව කැළඹීමට පත් කරන දෙය නම් ඔවුන් රිවිව් භාවිතා කළා නම් ඔවුන්ට පහසුවෙන් තරගය ජයග්‍රහණය කළ හැකි වීමයි.

තරගාවලිය 1-1ක් ලෙස සම කර ගැනීමට ලකුණු 9 ක් අවශ්‍යව තිබියදී එංගලන්තය ලකුණු 351-9 අතර සිටියේය. පැට් කමින්ස්ගේ යෝකර් පන්දුව ඔහුගේ කකුල මතට වැටීම නිසා ලීච් එය නැරඹූ සියලු දෙනාම දැන සිටියේ පන්දුව කකුලේ පිටත එල්ලී තිබූ බවත් එය පැහැදිලිවම නොදැවී තිබූ බවත් ය.

දැඩි බලාපොරොත්තු සුන් වූ ඕස්ට්‍රේලියාව එම තීරණය රිවිව් කිරීමට තෝරා ගත් අතර එමඟින් ඔවුන්ගේ ඉතිරි රිවිව් ඔවුන්ට අහිමි විය. ඊළඟ ඕවරයේදී නේතන් ලියන්ට එරෙහිව ස්ටෝක්ස් ස්වීප් කිරීමට උත්සාහ කළ විට එංගලන්තයට ජයග්රහණය සඳහා 2 ක් අවශ්ය විය. පන්දුව ඔහුගේ පෑඩ් වල වැදුණු අතර නැවත පතිත කිරීමේදී පෙන්නුම් කළේ ස්ටෝක්ස් පැහැදිලිවම දැවී ගිය බවයි. කෙසේ වෙතත් විනිසුරු නොදැවී සංඥා කළ අතර ඕස්ට්‍රේලියාවට එය රිවිව් කිරීමට නොහැකි විය. එම හේතුවෙන් අළුබඳුන ඕස්ට්‍රේලියාව ජයග්‍රහණය කළේය.

#5. ලෝක කුසලාන අවසන් මහා තරඟය නවසීලන්තය පරාජයට පත්විම.

නවසීලන්ත ලෝක කුසලාන අවසන් මහා තරඟය සඳහා එංගලන්තය සහ නවසීලන්තය සුදුසුකම් ලබා තිබුනේ කණ්ඩායම් අදියර සහ සුදුසුකම් ලැබීම් වල ආදර්ශමත් දස්කම් වලින් පසුවය. නවසීලන්තය බලාපොරොත්තු වූයේ ලෝක කුසලානය ජයග්‍රහණය කිරිමටය. එංගලන්තයට පන්දු 3 කදී ලකුණු 9 ක් අවශ්‍ය වූ අතර ගප්ටිල්ගේ උඩ පන්දුවක් ස්ටොක්ස්ගේ පිත්තෙන් හයේ සීමාව මායිම වෙත ගියේය. විනිසුරු කුමාර් ධර්මසේන ලකුණු 6 ක් සංඥා කළේය, මෙය පන්දු 2 කින් ලකුණු 3 දක්වා ගෙන ආවේය. තරගය සම වූ බැවින් සුපිරි ඕවරය ද සමවූ බැවින් එංගලන්තය ජයග්‍රහණය කළේය.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *