චමින්ද වාස් ගැන ඔබ නොදන්නා කරුණු 17 ක් – සම්පූර්ණ විස්තරය

Sports News

චමින්ද වාස් ශ්‍රී ලංකා වේග පන්දු බලඇණියේ පුරෝගාමියා විය. ඔහු වසර 15 කට ආසන්න කාලයක් ශ්‍රී ලංකා පන්දු යැවීමේ ක්‍රියාවලියට නායකත්වය දුන්නේය. ක්‍රීඩාවේ නියම පුරාවෘත්තයක් වන චමින්ද වාස් ලංකාවේ පමණක් නොව ලොව පුරා නව පරපුරේ පන්දු යවන්නන්ගේ ලීග් වලට සිය දායකත්වය අඛණ්ඩව ලබා දුන්නේය. ශ්‍රී ලංකාවේ ශ්‍රේෂ්ඨතම වේග පන්දු යවන්නා ලෙස සැලකෙන චමින්ද වාස් ගැන කරුණු 17 ක් මෙන්න.

#1. චමින්ද වාස් ගේ මුල් ජීවිතය

චමින්ද වාස් 1974 ජනවාරි 17 දින ලංකාවේ මතුගමගලදී උපත ලැබීය. කතෝලික පවුලක ඉපදුන වාස් කුඩා කල සිටම ඉතාමත් අධ්‍යාත්මික පුද්ගලයෙකි. ඔහු සිය ක්‍රිකට් දිවියට මුල් ආරම්භයක් ලබා දුන් අතර වයස අවුරුදු 16 දී ඔහුගේ පළමු පන්තියේ මංගල තරගය ආරම්භ කළේය.

#2. පූජකවරයකු වීමේ බලාපොරොත්තුව

චමින්ද වාස් කුඩා කල සිටම පූජකයෙකු වීමට දැඩි ලෙස සිතුවේය. තමා පූජකයෙකු වීමට කැමති නමුත් ඔහුව ක්‍රිකට් ක්‍රීඩා කිරීම දෙවියන් වහන්සේගේ තීරණය විය. වාස් රෝමානු කතෝලිකයෙක් වන අතර ඕනෑම තරඟයක් ක්‍රීඩා කිරීමට පෙර නිතරම සිය ආගම සිහිකරයි.

#3.  චමින්ද වාස් ගේ දීර්ඝ නම

ක්‍රිකට් ලෝකයේ ක්‍රිඩකයන් අතරින් ලොකුම නම චමින්ද වාස්ට තිබෙන බව බොහෝ දෙනා නොදන්නා කරුණකි. ඔහුගේ සම්පූර්ණ නම වර්ණකුලසූරිය පටබැඳිගේ උෂාන්ත ජෝශප් චමින්ද වාස් ඔහුගේ සම්පූර්ණ නමයි. කෙසේ වෙතත්, ඔහුගේ නමට අක්ෂර 52 ක් ඇති අතර එය ක්‍රිකට් ලෝකයේ ක්‍රිඩකයන් අතුරින් වැඩිම අක්ෂර ප්‍රමාණයක් ඇත්තේ චමින්ද වාස්ට පමණි.

#4. චමින්ද වාස් ගේ නික් නම

විශාල නාමය නිසැකවම එය හොඳින් මතක තබා ගැනීමට නොහැකි වූ ඔහුගේ රසිකයන් බොහෝ දෙනෙකුට ඔහුට කතා කරේ ආදරයෙන් වාසී ලෙස හැඳින්වීය. ක්‍රිකට් විස්තර විචාරකයෝ පවා ඔහුව හැදින්වූ යේ වාසි ලෙසය.

#5.  පළමු පන්තියේ ක්‍රිකට් ආරම්භය

1990 දෙසැම්බර් මාසයේදී ගාලු ක්‍රිකට් සමාජයට එරෙහිව කෝල්ට්ස් ක්‍රිකට් සමාජය සඳහා වාස් සිය පළමු පන්තියේ මංගල තරගය ආරම්භ කළේ 1990-91 කාලයේදී වයස 16 දී ය. පළමු පෙළ තරඟ 13 ක් පමණක් ක්‍රීඩා කර ඇති ඔහු 1994 දී ඉක්මනින්ම ජාතික කණ්ඩායමට කැඳවනු ලැබීය.

#6. ක්‍රිකට් ක්‍රීඩා කරන විලාසය

වාස් දක්ෂ ලෙස පන්දුව පැද්දීම සහ සීම් කිරීම සඳහා ප්‍රසිද්ධ වන අතර ඔහුගේ පන්දු යවන රටාව කඩුල්ලට බොහෝ විට කඩුලු ලබා දෙන තවත් පන්දුවක් වූ අතර, ඔහු තම ස්විං කිරීමක්ද එකතු කරමින් කඩුලු දවා ගනී. එම කුසලතාව උප මහාද්වීපික තණතීරුවලදී පවා ඔහු ස්ථාවර කඩුලු ලබා ගැනීමට සමත් විය.

#7. එක්දින තරග ආරම්භය

1994 දී ඉන්දියාවට එරෙහිව රාජ්කොට් හිදී චමින්ද වාස් සිය මංගල එක්දින ජාත්‍යන්තර තරඟය ආරම්භ කළේය. ඔහු එම තරඟයේ දි නව්ජෝත් සිං සිද්ගේ කඩුල්ල ලබා ගත්තේය. ඉන්දියාව ලකුණු 8 කින් ජයග්‍රහණය කළ අතර ඔහු සිය පන්දුවාර 8 තුළදී ලකුණු 1/40 ක් රැස් කළේය.

#8.  විකට් රහිත ටෙස්ට් ආරම්භය

පන්දුව දෙපැත්තටම මාරු කිරීමේ කීර්ති නාමය හිමි කරගත් වාස් 1994 දී පකිස්ථානයට එරෙහිව පැවති ටෙස්ට් ක්‍රිකට් තරගාවලිය සඳහා ටෙස්ට් කණ්ඩායමට ඇතුළත් කර ගන්නා ලදී. ඔහු මහනුවරදී පකිස්ථානයට එරෙහිව මංගල තරඟය ක්‍රීඩා කළ අතර එම තරඟයේදී කඩුලු දවා ගැනිමට අසමත් විය.

#9. චමින්ද වාස් ගේ ඉක්මන් සාර්ථකත්වය

වැඩි කල් නොගොස් ඔහු සිම්බාබ්වේ කණ්ඩායමට එරෙහිව තරග මාලාවේදී කඩුලු 4 ක් දවා ගැනිමට වාස් සමත්විය. එම නිසා කණ්ඩායමේ ස්ථාවර සාමාජිකයෙකු විය. නවසීලන්තයට එරෙහිව නැපියර්හිදී පැවති මංගල ටෙස්ට් තරග ජයග්‍රහණය සඳහා ශ්‍රී ලංකාව මෙහෙයවමින් විශාල සහයෝගයක් ලබා දුන් ඔහු 5-47 සහ 5-43 ක් ලබා ගනිමින් ලකුණු 33 ක් හා 36 ක් ලබා ගනිමින් තරගයේ වීරයා සම්මානය දිනා ගත්තේය.

#10. ඔහුගේ නමට හැට්රික් දෙකක් සතුවිම

චමින්ද වාස් එක්දින ක්‍රිකට් පිටියේදී කඩුලු ත්‍රිත්ව දෙකක් ලබා තිබේ. සිම්බාබ්වේට එරෙහිව ඔහුගේ පළමු කඩුලු ත්‍රිත්වය වාර්තා වූ අතර 2003 දී අයිසීසී ලෝක කුසලානයේදී ඔහු බංග්ලාදේශයට එරෙහිව මෙම දස්කම වාර්තා කළේය.

#11. හොඳම එක්දින පන්දු යැවීමේ වාර්තාව වාස් සතුවිම

චමින්ද වාස් 2001 දී සිම්බාබ්වේට එරෙහිව ලකුණු 8/19 ක් ලබා ගත් අතර මෙය එක්දින ක්‍රිකට් ඉතිහාසයේ හොඳම පන්දු යැවීමේ වාර්තාව ලෙස සැලකේ.

#12.  පරිපූර්ණ උපන් දින තෑග්ග

අහම්බෙන්, 2001 දෙසැම්බර් 8 වන දින වාස් කඩුලු 8/19 ලබා ගත් දිනය ඔහුගේ බිරිඳගේ උපන් දිනය විය. ඇය සමඟ කාලය ගත කිරීම සඳහා කඩුලු 7 ක් ලබාගෙන තරගය ඉක්මනින් අවසන් කරන ලෙස ඔහුගේ බිරිඳ ඔහුට පැවසුවා. වාස් ඊටත් වඩා හොඳ කඩුලු සංඛ්‍යාවක් ලබා ගනිමින් තරගය නිමා කර ඔහු එම තරගයේ දී කඩුලු 8 ක් දවා ගැනිමට සමත්විය.

#13.  200 වන ඔහුගේ ජාත්‍යන්තර කඩුල්ල

චමින්ද වාස් ක්‍රීඩා කරන දිනවල දිනපොතක් පවත්වාගෙන යාමේ පුරුද්දක් තිබූ අතර එහිදී ඔහු ලබා ගත් කඩුලු සටහන් කළේය. ඔහු කඩුලු සංඛ්‍යාව 200 සීමාව පසු කළ අතර, ක්‍රීඩකයින් ඔහුට සුබ පැතූ අතර, සංඛ්‍යා ලේඛකයා ඔහුට දන්වා සිටියේ ඔහු තවමත් 196 හි සිටින බවයි. එම කඩඉම පසු කිරීමට වාස්ට තවත් කඩුලු 4 ක් ලබා ගැනීමට සිදු විය.

#14. වින්ඩීස් ක්‍රිකට් කණ්ඩායම වයිට් වොෂ් කිරීම

2001 වර්ෂයේ දී ඔහු බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් කණ්ඩායමට එරෙහිව පැවති තරග මාලාවකදී කඩුලු 26 ක් දවාලීය. මෙයට එක් කඩුල්ලකට කඩුලු 14 ක් ඇතුළත් වූ අතර එම ජයග්‍රහණය උප මහාද්වීපයේ වේග පන්දු යවන්නන් දෙදෙනෙකු පමණක් ලබා ගත් අතර අනෙකා ඉම්රාන් ඛාන්ය. තරගාවලිය 3-0ක් ලෙස ශ්‍රී ලංකාව ජයග්‍රහණය කළේය.

#15.  ලෝක කුසලානයේ ප්‍රමුඛ පෙළේ කඩුලු ලාභියා

2003 අයිසීසී ලෝක කුසලාන තරගාවලියේදී වාස් කඩුලු 23 ක් දවා ගත් අතර වැඩිම කඩුලු ලාභියා ලෙස තරඟාවලිය අවසන් කළේය.

#16.  සචින් තෙන්ඩුල්කාර් දවා ගැනිම්

ලෝක ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේදී ලබා ගත් වැඩිම පන්දු යවන්නෙකු ලැබූ අවස්ථා 9 කදී පිතිකරු සචින් තෙන්ඩුල්කාර්ව අවස්ථා 9 කදී දවා ගැනිමේ වරප්‍රසාදය වාස්ට හිමි විය.

#17. ගේල් සහ ගිබ්ස් ද එසේමය

චමින්ද වාස් ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් වලදී හර්ෂල් ගිබ්ස් සහ ක්‍රිස් ගේල් 7 වරක් දවා ගනිමට වාස් සමත්විය. ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ එක් පන්දු යවන්නෙකුට එක් ක්‍රිඩකයෙක් වෙනත් කිසිදු පන්දු යවන්නෙකු තනි පිතිකරුවෙකු දැවී ගොස් නැත. වාස්ට එරෙහිව ගිබ්ස්ගේ සාමාන්‍යය 2.33 ක් වන අතර ගේල්ගේ සාමාන්‍යය 6.50 ක් ලෙස වාර්ථා වේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *