කුමාර සංගක්කාරගේ ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් ශතක ලැයිස්තුව

Sports News

කුමාර් සංගක්කාර ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් වංශ කතාවේ රජු ලෙස සැලකෙන අතර ශ්‍රී ලංකා ජාතික ක්‍රිකට් කණ්ඩායමේ හිටපු නායකයෙකි. ඔහු වමත් පිතිකරුවෙක් වන අතර එක්දින ජාත්‍යන්තර රටාවේ කඩුලු රකින්නා ලෙස ක්‍රීඩා කළේය. සංගක්කාර ටෙස්ට් සහ එක්දින තරඟවලදී පිළිවෙලින් අවස්ථා 38කදී සහ 25කදී ශතක (තනි ඉනිමකදී ලකුණු 100ක් හෝ ඊට වැඩි) රැස් කර ඇත.

ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් කවුන්සිලයේ ටෙස්ට් පිතිකරුවන් සඳහා වන ශ්‍රේණිගත කිරීම් වල සමහර අවස්ථාවලදී ඉහළින්ම සිට ඇති අතර ඔහුගේ සම්මාන අතරට වසරේ එක්දින ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයා, ICC ලෝක XI ටෙස්ට් කණ්ඩායමේ නායකයා සහ 2011 ICC ජනතා තේරීම් සම්මානය (සියල්ලම 2011 ICC සම්මාන උළෙලේදී), සහ 2012 වසරේ විස්ඩන් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයින් අතරට ද ඔහු එක් විය.

සංගක්කාර 2000 ජූලි මාසයේදී දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව සිය මංගල ටෙස්ට් තරගයට පිවිසියේය. ඔහු සිය මංගල ටෙස්ට් ශතකය 2001දී ඉන්දියාවට එරෙහිව ලබා ගත් අතර, 2002 ආසියානු ටෙස්ට් ශූරතා අවසන් තරගයේදී පකිස්ථානයට එරෙහිව ඔහුගේ පළමු ද්විත්ව ශතකය ලබා ගත්තේය. සංගක්කාරගේ ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ වැඩිම ලකුණු සංඛ්‍යාව 319 වන අතර එය ඔහු 2014 වසරේ බංග්ලාදේශයට එරෙහිව රැස් කළ ලකුණු සංඛ්‍යාවයි. 2006 වසරේ දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව ලකුණු 287ක් රැස්කළ සංගක්කාර ඔහුගේ සගයා වන මහේල ජයවර්ධන සමගින් එක්ව ටෙස්ට් පිටියේ ඕනෑම කඩුල්ලක් සඳහා වූ ඉහළම සම්බන්ධතාව සඳහා ලකුණු 624ක නව ලෝක වාර්තාවක් පිහිටුවීය.

පළමු පෙළ ක්‍රිකට් ඊළඟ වසරේ, ඔහු බංග්ලාදේශයට එරෙහිව පිට පිට ද්විත්ව ශතක රැස් කළේය, එය ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ පිට පිට ද්විත්ව ශතකවල පස්වැනි අවස්ථාවයි. ඔහු අවස්ථා එකොළහකදී ටෙස්ට් ලකුණු 200ක් හෝ ඊට වැඩි සංඛ්‍යාවක් ලබාගෙන ඇති අතර ඔහු දෙවැනි වන්නේ ඩොනල්ඩ් බ්‍රැඩ්මන්ට පමණි. ඔහු 2007 දෙසැම්බර් මාසයේදී එංගලන්තයට එරෙහිව ලකුණු 152ක් ලබා ගත් විට ටෙස්ට් ක්‍රීඩා කරන සියලුම ජාතීන්ට එරෙහිව ශතක රැස් කළ 9 වැනි පිතිකරු සහ දෙවන ශ්‍රී ලාංකිකයා බවට පත් විය.

ඔහු 2000 ජූලි මාසයේදී පකිස්තානයට එරෙහිව සිය මංගල එක්දින තරගයට පිවිසි අතර, මෙම ආකෘතියේ ඔහුගේ පළමු ශතකය එම කණ්ඩායමට එරෙහිව 2003 චෙරි බ්ලොසම් සාජා කුසලානයේදී ලබාගත්තේය. 2013 වසරේ දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව කොළඹ ආර්. ප්‍රේමදාස ක්‍රීඩාංගනයේදී රැස්කළ ලකුණු 169 ඔහු එක්දින ක්‍රිකට් තරඟයක ලබාගත් වැඩිම ලකුණු සංඛ්‍යාව වේ.

2011-12 පොදුරාජ්‍ය මණ්ඩලීය තරඟාවලියේ හයවන තරඟයේදී, සංගක්කාර වේගවත්ම ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයා බවට පත් වූ අතර ඔහු 2006 සහ 2014 අතර විස්සයි20 ජාත්‍යන්තර තරඟ (T20I) 56 ක් ක්‍රීඩා කර ඇත එම ආකෘතියේ ඔහුගේ ඉහළම ලකුණු සංඛ්‍යාව ලකුණු 78 වේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *