මෙතෙක් ටෙස්ට් ක්‍රිකට් තරඟවලදී තබා ඇති ටෙස්ට් ක්‍රිකට් වාර්තා ලැයිස්තුව

Sports News

ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් කවුන්සිලයේ පූර්ණ සාමාජිකයින් වන ක්‍රිකට් කණ්ඩායම් අතර ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩා කරනු ලැබේ. එක්දින ජාත්‍යන්තර තරඟ මෙන් නොව, ටෙස්ට් තරඟ එක් කණ්ඩායමකට ඉනිම් දෙකකින් සමන්විත වන අතර, ඕවර ගණනෙහි සීමාවක් නොමැත. ටෙස්ට් ක්‍රිකට් යනු පළමු පෙළ ක්‍රිකට් වන අතර, ටෙස්ට් තරඟවල පිහිටුවා ඇති සංඛ්‍යාලේඛන සහ වාර්තා ද පළමු පෙළ වාර්තා සඳහා ගණන් ගනු ලැබේ. දැනට දින පහකට සීමා වූ ටෙස්ට් තරග කාලසීමාව, ටෙස්ට් ඉතිහාසය හරහා, දින තුනේ සිට කාලානුරූපී තරග දක්වා වෙනස් වී ඇත.

දැනට ටෙස්ට් තරගයක් ලෙස පිළිගෙන ඇති මුල්ම තරගය 1877 මාර්තු මාසයේදී එංගලන්තය සහ ඕස්ට්‍රේලියාව අතර පැවැත්විණි. එතැන් සිට කණ්ඩායම් 13ක් විසින් ක්‍රීඩා කර ඇති ටෙස්ට් තරඟ 2,000කට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් ක්‍රීඩා කර ඇත. ටෙස්ට් ක්‍රීඩා කරන රටවල් සංඛ්‍යාව වැඩිවීම නිසාත්, අර්ධ වශයෙන් ක්‍රිකට් මණ්ඩල තම ආදායම උපරිම කර ගැනීමට උත්සාහ කරන නිසාත්, ටෙස්ට් තරඟ ක්‍රමයෙන් වැඩි වී ඇත.

ක්‍රිකට් එහි ස්වභාවය අනුව, වාර්තා සහ සංඛ්‍යාලේඛන විශාල සංඛ්‍යාවක් නිර්මාණය කිරීමේ හැකියාව ඇත. මෙම ලැයිස්තුව ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ වැදගත්ම කණ්ඩායම් සහ පුද්ගල වාර්තා විස්තර කරයි.

2021 දෙසැම්බර් මස වන විට, ජයග්‍රහණ සහ ජයග්‍රහණ ප්‍රතිශතය යන දෙකම අනුව, ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ වඩාත්ම සාර්ථක කණ්ඩායම ඕස්ට්‍රේලියාව වන අතර, ඔවුන්ගේ ටෙස්ට් තරග 830 න් 393ක් (47.24%) ජයග්‍රහණය කර ඇත. එක් ටෙස්ට් තරගයක් පමණක් ක්‍රීඩා කර ඇති කණ්ඩායම් හැරුණු විට ඕස්ට්‍රේලියාවට එරෙහිව තනි ටෙස්ට් තරගයක් ක්‍රීඩා කළ සෙසු සාර්ථක කණ්ඩායම වන්නේ 2000 දී ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවට හඳුන්වා දුන් දා සිට අරගල කළ බංග්ලාදේශයයි.

ඔස්ට්‍රේලියානු ඩොනල්ඩ් බ්‍රැඩ්මන්, සර්වකාලීන ශ්‍රේෂ්ඨතම පිතිකරුවා ලෙස සැලකේ, පුද්ගලික සහ හවුල් වාර්තා කිහිපයක් දරයි. ඔහු තරගමාලාවක වැඩිම ලකුණු රැස්කළ, වැඩිම ද්විත්ව ශතක ලබාගත් සහ වාර්තාගත 5 වැනි කඩුල්ලේ සබඳතාවයේ කොටස්කරුවෙකි. ඔහුගේ වැදගත්ම වාර්තාව ඔහුගේ පිතිකරණ සාමාන්‍යය 99.94 වේ. ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ වඩාත් ප්‍රසිද්ධ සංඛ්‍යාලේඛනවලින් එකක් එය වෙනත් ඕනෑම පිතිකරුවෙකුගේ සාමාන්‍යයට වඩා වැඩිය. ඩොන් බ්‍රැඩ්මන් යනු තනි ප්‍රතිවාදීන්ට එරෙහිව ලකුණු 5000ක් රැස් කළ ලොව එකම ක්‍රීඩකයා වේ. ඔහු එංගලන්තයට එරෙහිව ලකුණු 5028ක් ලබා ගත්තේය.

1956 මැන්චෙස්ටර් ටෙස්ට් තරගයේදී, එංගලන්ත දඟ පන්දු යවන ක්‍රීඩක ජිම් ලේකර් ලකුණු 90කට (19–90) කඩුලු 19ක් දවාගත් අතර එය හොඳම තරග සංඛ්‍යාව සඳහා වූ ටෙස්ට් වාර්තාව පමණක් නොව පළමු පෙළ වාර්තාවද වේ. දෙවන ඉනිමේ දී ලකුණු 10-53ක් ලබා ගනිමින් ඔහු ටෙස්ට් තරඟ ඉනිමක කඩුලු දහයම දවාගත් පළමු පන්දු යවන්නා බවට පත් වූ අතර ඔහුගේ විශ්ලේෂණය හොඳම ඉනිමේ සංඛ්‍යා ලෙස පවතී.

ඉන්දීය පා දඟ පන්දු යවන අනිල් කුම්බ්ලේ 1999 දී පාකිස්තානයට එරෙහිව ලකුණු 10-74ක් ලබා ගනිමින් ඉනිමකදී කඩුලු 10ක් දවාගත් දෙවැනි පන්දු යවන්නා විය. 2021 දෙසැම්බරයේදී නවසීලන්ත දඟ පන්දු යවන ක්‍රීඩක අජාස් පටෙල් ඉනිමකදී කඩුලු 10ක් දවාගත් තුන්වැනි පන්දු යවන්නා බවට පත්විය. පාකිස්තානයේ මිස්බා උල් හක් වේගවත්ම ටෙස්ට් අර්ධ ශතකයේ වාර්තාවට හිමිකම් කියයි. වේගවත්ම ටෙස්ට් ශතකයේ වාර්තාව නවසීලන්තයේ බ්‍රෙන්ඩන් මැකලම් සතු වන අතර ඔහු සිය අවසන් ටෙස්ට් තරගයේදී පන්දු 54කින් ලකුණු 100ක් රැස් කළේය.

රටවල් තමන් ක්‍රීඩා කරන ටෙස්ට් තරග සංඛ්‍යාව වැඩි කර ගැනීමේ ප්‍රවණතාවයෙන් අදහස් වන්නේ සමස්ත ලැයිස්තුවේ ආධිපත්‍යය දරන්නේ නවීන ක්‍රීඩකයින් බවයි. ශ්‍රී ලංකා දඟ පන්දු යවන ක්‍රීඩක මුත්තයියා මුරලිදරන් 2007 දෙසැම්බර් මාසයේදී ෂේන් වෝන්ගේ මුළු කඩුලු 708 පසුකරමින් වැඩිම ටෙස්ට් කඩුලු ලාභියා බවට පත් විය. වසරක් ඇතුළත, වැඩිම ලකුණු රැස්කළ පිතිකරුවාගේ සමාන පිතිකරණ වාර්තාවද වෙනස් විය සචින් තෙන්ඩුල්කාර් බ්‍රයන් ලාරාගේ ලකුණු 11,953 අභිබවා ගියේය. කඩුලු රකින්නෙකු විසින් වැඩිම දැවී ගිය වාර්තාව දකුණු අප්‍රිකාවේ මාර්ක් බවුචර් සතු වන අතර පන්දු රකින්නෙකු විසින් වැඩිම උඩ පන්දු රැකීමේ වාර්තාව රාහුල් ඩ්‍රාවිඩ් සතු වේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *