සියලුම ආකෘති හරහා නායකයා ලෙස වැඩිම ශතක ලබාගත් ක්‍රීඩකයින් 6 දෙනෙක්

Sports News

නායකත්වය බොහෝ ක්‍රීඩකයින්ට බරක් එනම් පීඩනයක් විය හැකි අතර ඇතැමුන් එය විශිෂ්ට ලෙස මෙහෙයවනු ලබන අතර බොහෝ විශිෂ්ට පිතිකරුවන් කණ්ඩායමට නායකත්වය දෙන අතරම ඔවුන්ගේ පිතිකරණය සෑම විටම ඊළඟ මට්ටමට ගෙන ඇත. ක්‍රීඩාවේ ඕනෑම ආකෘතියක් තුළ ක්‍රීඩකයෙකුට ශතකයක් ලබා ගැනිම ඉතා වැදගත් වේ.

බොහෝ ක්‍රීඩකයින්ට ස්ථාවර පදනමක් මත ශතක රැස් කිරීමට නොහැකි වී ඇති අතර සචින් ටෙන්ඩුල්කාර් තවමත් ජාත්‍යන්තර ශතක 100 ක් රැස් කළ එකම ක්‍රීඩකයා වේ. සියලුම ක්‍රිකට් ආකෘති නියෝජනය කරමින් නායකයා ලෙස වැඩිම ශතක ලබාගත් ක්‍රීඩකයින් 6 දෙනා මෙසේ පෙළගැස්විය හැක.

1. බ්රයන් ලාරා

ලාරා සැලකිය යුතු කාලයක් බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් පිලේ නායකත්වය දැරූ අතර ඔහු තරග 172කදී ලකුණු 8410ක් රැස් කළේය. ඔහුගේ ශතක 19 ක එකතුව ආකෘති හරහා ඕනෑම නායකයෙකු විසින් ලබා ගත් වැඩිම ශතක සංඛ්‍යාව වේ.

2. මයිකල් ක්ලාක්

මයිකල් ක්ලාක් නායකයා ලෙස තරඟ 139 කදී ලකුණු 7060 ක් රැස් කළ අතර ඔහු ඕස්ට්‍රේලියානු කණ්ඩායම වෙනුවෙන් ඔහුගේ නායකත්වයේ කාලය තුළ ශතක 19 ක් රැස් කළේය. ඛේදජනක ක්‍රිකට් අනතුරකින් තම සමීපතම මිතුරෙකු වූ Phillips Hughes අහිමිවීම හේතුවෙන් ඔහු කලින්ම ක්‍රිකට් ක්‍රිඩාවට සමුගැනීමට කටයුතු කළේය. එය කණගාටුදායක සිදුවීමක් විය.

3. ස්ටීව් ස්මිත්

නායකයා ලෙස තරග 93කදී ලකුණු 5885ක් රැස්කළ ස්මිත් සිය නායකත්වයේ දී ශතක 20ක් ලබාගෙන ඇති අතර එය සිව්වැනි වැඩිම ශතක වේ.

4. ග්‍රේම් ස්මිත්

නායකයා ලෙස තරග 286කදී ලකුණු 14878ක් රැස්කළ ස්මිත් ඔහුගේ නායකත්වයේ කාලය තුළ ශතක 33ක් රැස්කරගෙන ඇති අතර එය ආකෘතික තෙවැනි වැඩිම ලකුණු ලාභියා වේ. ඔහු දැනට දකුණු අප්‍රිකාවේ ක්‍රිකට් අධ්‍යක්ෂවරයා ලෙස කටයුතු කරයි.

5. රිකී පොන්ටින්

පොන්ටින් ඔස්ට්‍රේලියාවේ තරග 324කදී නායකත්වය දැරූ අතර ඔහුගේ නායකත්වයේ කාලය තුළ ලකුණු 15440ක් රැස් කළේය. නායකත්ව කාලය තුළ ඔහුගේ ජාත්‍යන්තර ශතක එකතුව 41 වේ.

6. විරාත් කෝලි

ඔහු නායකයා ලෙස තරඟ 188 කදී ලකුණු 11811 ක් ලබා ඇත. නායකයා ලෙස වැඩිම ශතක ලබාගත් ක්‍රීඩකයා ලෙස රිකී පොන්ටින්ව පසුකර යෑමට ඔහුට ඇත්තේ තවත් ශතකයක් පමණි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *