කලින්ම විශ්‍රාම ගත් ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයින් 5 දෙනෙක්

Sports News

ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් ක්‍රිඩාවේ ක්‍රිකට් ක්‍රිඩකයින් සාර්ථකත්වයට පැමිණ අවිධිමත් ලෙස ක්‍රිඩාවෙන් සමුගැනිමට තීරණය කරයි. විශ්‍රාම ගැනීම කම්පනයට පත්වන ක්‍රීඩකයින් සිටී. ඉතින් ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් පිටියෙන් කලින්ම විශ්‍රාම ගත් ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයින් 5 දෙනා ගැන මෙසේ සදහන් කළ හැක.

#1. මහේල ජයවර්ධන

ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් පිටියේ මෙන්ම ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් පිටියේදීත් වඩාත් කීර්තිමත් නාමයක් වන මහේල ජයවර්ධන ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් කණ්ඩායමේ ක්‍රීඩකයන්ගෙන් කෙනෙකි ඔහු සාපේක්ෂව ඉක්මනින් ක්‍රිඩාවෙන් සමුගැනිමට තීරණය කළේය.

මහේල ජයවර්ධන 1997 වසරේ සිය මංගල තරගයට ක්‍රීඩා කළ අතර ඔහු මුළු තරග 652කට ක්‍රීඩා කළේය. එම තරඟ අතරතුර, ඔහු ලකුණු 25,957ක සාමාන්‍යයක් 39.15ක් පමණ ලබා ගත් අතර, එය ඕනෑම ප්‍රමිතියකට අනුව විශාල සංඛ්‍යාවකි. මහේල ජයවර්ධන හට ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේ තව කාලයක් සමුගැනිමකින් තොරව ක්‍රිඩා කිරිමට තිබූ බවත්, කලින් විශ්‍රාම ගැනීමක් සිදු වූ බවත් නොරහසකි.

#2. ෂෙහාන් ජයසූරිය

කලින් විශ්‍රාම ගත් ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයන්ගේ ලැයිස්තුවට මෑතකදී ඇතුළත් වූ ෂෙහාන් ජයසූරිය, 2020 මාර්තු මාසයේදී ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් කණ්ඩායමට ක්‍රිකට් ක්‍රීඩා කිරීමෙන් පසු ඔහු ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ක්‍රිඩාවෙන් සමුගත්තේය. ඔහු ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම සමඟ රැඳී සිටින කාලය තුළ ජාත්‍යන්තර තරඟ 30 කට ක්‍රීඩා කර ඇති අතර එහිදී ඔහු ලකුණු 436 ක් රැස් කර මුළු කඩුලු 6 ක් දවා ගැනීමට සමත් විය. ඔහුගේ විශ්‍රාම යෑමේ ප්‍රකාශය සිදු වූයේ ඔහු සිය පවුලේ අය සමඟ ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයේ පදිංචියට යන බව කියන කාරණයත් සමඟය.

#3. කුමාර සංගක්කාර

මෙම ලැයිස්තුවේ සිටින තවත් ජනප්‍රිය ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයෙකු වන කුමාර් සංගක්කාර නියමිත කාලයට පෙර ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් පිටියෙන් සමුගන්නා බව ප්‍රකාශ කර ඇති බව බොහෝ දෙනා දන්නා කරුණකි. එමෙන්ම කඩුලු රකින පිතිකරු ඔහුගේ ක්‍රිකට් දිවියේ පසු කාලීනව පළමු පෙළ ක්‍රිකට් පිටියේ පිට පිට ශතක හයක් ලබා ගැනීමට ආසන්නව සිටී අවදියේ ඔහු සමුගැනීම තීරණය කළේය.

#4. උපුල් තරංග

ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් පිටියෙන් කලින් විශ්‍රාම ගත් ක්‍රීඩකයින් ලැයිස්තුවට උපුල් තරංගත් එක්වෙයි. ඔහු ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් කණ්ඩායම සමඟ වසර 15 ක දීර්ඝ කාලයක් රැඳී සිටි කාලය තුළ ඔහුට නියමිත ක්‍රිකට් තරග ක්‍රීඩා කිරිමට නොහැකි විය.

#5. අසංක ගුරුසිංහ

1996 ලෝක කුසලානයේ දී ශ්‍රී ලංකාවේ සාර්ථක ක්‍රිකට් ව්‍යාපාරයේ අසහාය වීරයකු වූ අසංක ගුරුසිංහ පිතිකරණ ලැයිස්තුවේ අංක 3 ට පැමිණ ප්‍රතිවාදීන් ට පහර පිට පහර එල්ල කළේය. ඔහු නිහතමානී සිනහවකින් මුහුණින් පිටව ගිය නිහතමානී පිතිකරුවෙකි. 1996 නොවැම්බර් 8 වැනිදා සාජාහිදී පාකිස්තානයට එරෙහිව ඔහුගේ අවසන් එක්දින තරගට ක්‍රිඩා කළේය.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *